Policjant oddał szpik dla genetycznego bliźniaka
Aspirant sztabowy Krzysztof Cebula ze sztumskiej komendy podarował innemu człowiekowi najcenniejszy dar - szansę na życie. Po kilku latach od rejestracji jako dawca dowiedział się, że może zostać niespokrewnionym dawcą szpiku kostnego dla innej osoby. Wzorem naszego kolegi zachęcamy wszystkich do rejestracji w bazie Fundacji DKMS.
44-letni asp. sztab. Krzysztof Cebula służy w Policji od 20 lat. Zawsze stawia dobro innych ponad swoje. Przez całą służbę w Policji kieruje się słowami roty ślubowania oraz broni bezpieczeństwa i życia mieszkańców powiatu sztumskiego. Sam o sobie skromnie mówi, że robi na co dzień to, co do niego należy, a służbę w Policji wybrał świadomie, zdając sobie sprawę z obowiązków, jakie za tym idą. I nie były to słowa rzucane na wiatr.
W paźdzerniku 2019 roku sztumski mundurowy otrzymał niepowtarzalną okazję podarowania drugiego życia swojemu genetycznemu bliźniakowi. Funkcjonariusz po otrzymaniu informacji o tym, że może zostać allogenicznym dawcą szpiku kostnego dla chorego, nie zastanawiał się ani chwili. Od razu potwierdził, że podtrzymuje chęć zostania dawcą. Po przejściu badań, które sprawdziły jego aktualny stan zdrowia, trafił do kliniki, gdzie pobrano z jego krwi obwodowej komórki macierzyste.
Jak wspomina mundurowy: „Po odebraniu telefonu z DKMS-u poczułem ogromną radość. Zawsze chciałem pomagać ludziom, dlatego też zostałem policjantem. Dostałem szansę, by dać komuś nadzieję i drugie życie".
Policjant zapewnia, że cały zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, dlatego zachęca każdego do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku. - Oddanie szpiku nie wymaga żadnego wysiłku i poświęcenia, a sprawia ogromną radość i satysfakcję, że można pomóc drugiej osobie, która tego potrzebuje. Podkreślał, że każdy może spróbować rejestrując się w banku dawców szpiku i osobiście poczuć radość z pomocy jeśli odnajdzie się bliźniak genetyczny.