Wiadomości

Policjanci o cyberprzemocy

Data publikacji 12.04.2018

Czym jest cyberprzemoc, jak się przed nią bronić i jakie są konsekwencje dla jej sprawców dowiedzieli się uczniowie szkoły w Starym Targu.  Funkcjonariusze spotkali się z młodzieżą w ramach cyklicznych zajęć profilaktycznych tym razem przed seansem w sztumskim kinie.

Czym jest cyberprzemoc, jak się przed nią bronić i jakie są konsekwencje dla jej sprawców dowiedzieli się uczniowie szkoły w Starym Targu. 

Funkcjonariusze spotkali się z młodzieżą w ramach cyklicznych zajęć profilaktycznych tym razem przed seansem w sztumskim kinie.

Policjanci uświadamiali uczniom, że cyberprzemoc jest przestępstwem, a jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania. Zachęcali młodzież również do wstąpienia w szeregi Policji.

Cyberprzemoc to rodzaj przemoc dokonywanej przy użyciu mediów elektronicznych takich jak internet czy telefonia komórkowa. W naszym kraju doświadcza jej ponad połowa młodych ludzi. W przypadku cyberprzemocy można mówić o jej lekkiej formie, która opiera się na SMS-ach i e-mailach o obraźliwej treści, przede wszystkim w formie wyzywania, straszenia, lub poniżania kogoś w internecie lub przy użyciu telefonów komórkowych. Bardziej drastyczna formą cyberprzemocy jest dręczenie poprzez używanie komunikatorów internetowych, sporządzanie witryn internetowych, wpisów na forach dyskusyjnych. Inną formą jest także robienie zdjęć komórkami, rejestrowanie filmów i udostępnianie go w Internecie bez zgody osoby nagrywanej. Formą cyberprzemocy jest także podszywanie się pod kogoś. Wczoraj sztumscy policjanci przeprowadzili pogadankę w sztumskim kinie przed seansem filmu z młodzieżą w trakcie której omówili wszystkie formy i przejawy cyberprzemocy. Młodzi słuchacze posiadający niewątpliwie bogatą wiedzę i spore umiejętności aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Fachowe porady jakie otrzymali dzisiaj gimnazjaliści na pewno przydadzą się im w bezpiecznym serfowaniu po sieci.

W trakcie spotkania z uczniami policjanci podkreślali jak ważne jest dbanie o własne bezpieczeństwo w sieci, a przede wszystkim wskazali gdzie można szukać pomocy w kryzysowej sytuacji, gdzie się zgłaszać, kogo informować w celu uzyskania wsparcia i zbudowania poczucia bezpieczeństwa. Uczulali uczestników, aby nie przesyłać dalej krzywdzących materiałów dotyczących znajomych, które otrzymują w sieci. 

Starać się zawsze pomagać kolegom i koleżankom, informować o ewentualnej ich krzywdzie zarówno rodziców, jak i nauczycieli.
 

Podczas prelekcji mundurowi zachęcali młodzież do wstąpienia w szeregi Policji.

  • Policjanci o cyberprzemocy
  • Policjanci o cyberprzemocy
Powrót na górę strony