Debata z uczniami i cyberprzemocy
Cyberprzemoc i zagrożenia w intrenecie były tematem prelekcji zorganizowanej dla uczniów w Szkole Podstawowej w Mikołajkach Pomorskich. Policjanci prowadzący spotkanie przestrzegali młodzież przed niewłaściwym korzystaniem z portali.
Cyberprzemoc i zagrożenia w intrenecie były tematem prelekcji zorganizowanej dla uczniów w Szkole Podstawowej w Mikołajkach Pomorskich. Policjanci prowadzący spotkanie przestrzegali młodzież przed niewłaściwym korzystaniem z portali społecznościowych i nie zawieraniem podejrzanych znajomości w intrenecie. Funkcjonariusze tłumaczyli, że warto być ostrożnym w kontaktach w sieci, po to aby nie stać się ofiarą cyberprzestępcy.
Cyberprzemoc to stosowanie przemocy poprzez: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w Internecie, portale społecznościowe i inne. Zjawisko dotyczy zazwyczaj dzieci i młodzieży i staje się nową odmianą przemocy rówieśniczej. Aby zapobiec niepożądanym sytuacjom sztumscy policjanci przeprowadzili debatę z uczniami w Mikołajkach Pomorskich, gdzie rozmawiali o niebezpieczeństwach oraz skutkach wynikających z niewłaściwego wykorzystania Internetu.
Zorganizowana debata była zwróceniem uwagi na problem przemocy w sieci.
Policjanci podczas spotkania omówili zagadnienia prawne związane z cyberprzemocą i cyberprzestępczością. Prelegenci uświadomili uczniów, czym jest zjawisko cyberprzemocy, jednocześnie poinformowali ich o skutkach umieszczania w sieci obraźliwych wpisów i haseł, które pomimo usunięcia, pozostają tam na zawsze. Mundurowi opowiedzieli o przypadkach przestępstw z jakimi się spotkali. Przekazali również swoje spostrzeżenia i kierunki działań policji w celu zapobiegania przestępstwom w sieci.
Stróże prawa przekazali także jakie konsekwencje prawne grożą m.in. za stalking, znieważanie, poniżanie czy szykanowanie za pomocą Internetu czy różnych aplikacji, a także gdzie mogą uzyskać pomoc kiedy staną się ofiarą cyberprzemocy. Policjanci omówili również oszustwa, które są dokonywane za pośrednictwem sieci internetowej oraz formy i możliwości zabezpieczenia się przed takimi zdarzeniami.
Spotkanie miało uzmysłowić uczniom, że przezorność i ograniczone zaufanie, to cechy które powinien mieć w sobie każdy młody internauta surfujący w intrenecie.