Wiadomości

Rowerzysto bądź bezpieczny na drodze

Data publikacji 31.05.2017

Wraz z rozpoczęciem sezonu rowerowego na naszych drogach wzrasta liczba jednośladów. Coraz częściej rower staje się wygodnym i szybkim środkiem transportu, zwłaszcza do pracy. Rowerzyści to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego i jak nazwa wskazuje są znacznie bardziej narażeni na niebezpieczeństwo na drodze.

Wraz z rozpoczęciem sezonu rowerowego na naszych drogach wzrasta liczba jednośladów. Coraz częściej rower staje się wygodnym i szybkim środkiem transportu, zwłaszcza do pracy. Rowerzyści to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego i jak nazwa wskazuje są znacznie bardziej narażeni na niebezpieczeństwo na drodze. Jazda jednośladem wymaga pełnego panowania nad rowerem, a prędkość powinna być dostosowana do aktualnie panujących warunków oraz umiejętności jadącego.

Wraz z rozpoczęciem sezonu rowerowego na naszych drogach wzrasta liczba jednośladów. Coraz częściej rower staje się wygodnym i szybkim środkiem transportu, zwłaszcza do pracy. Rowerzyści to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego i jak nazwa wskazuje są znacznie bardziej narażeni na niebezpieczeństwo na drodze.

Konieczne jest, aby rower był w dobrym stanie technicznym, zwłaszcza ze sprawnie działającymi hamulcami. Jadąc na rowerze należy pamiętać o odblaskach, dzięki którym kierujący jednośladem będzie bardziej widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego i jednocześnie bezpieczniejszy na drodze. Rower musi być wyposażony w:
1. światło pozycyjne przednie o barwie białej lub żółtej selektywnej,
2. światło pozycyjne tylne barwy czerwonej - może być migające,
3. światło odblaskowe tylne czerwone o kształcie innym niż trójkąt,
4. przynajmniej jeden sprawnie działający hamulec,
5. dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przeraźliwym dźwięku. Za nieprawidłowe wyposażenie roweru można otrzymać mandat karny w wysokości od 20 – 500 złotych. Przypominamy, iż osoby pomiędzy 10 a 18 rokiem życia mogą poruszać się po drogach rowerem wyłącznie, gdy posiadają dokument potwierdzający ich uprawnienia do kierowania.

Dokumentem tym może być prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T, a także karta rowerowa, którą może uzyskać osoba, która ukończyła 10 lat i wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami, tj. zdała egzamin teoretyczny z przepisów ruchu drogowego oraz praktyczny jazdy na rowerze.

Osoby, które ukończyły 18 rok życia nie muszą posiadać karty rowerowej. Ale nieznajomość przepisów nie zwalnia ich z odpowiedzialności. Przepisy dotyczące rowerzystów wg Ustawy Prawo o ruchu drogowym:

• Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów, lub innej części drogi, które zamierza opuścić.

• Rowerzysta może poruszać się środkiem pasa ruchu na skrzyżowaniu jeśli ten pas umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku.

• „Śluza rowerowa” to zarezerwowany dla rowerzystów obszar pomiędzy skrzyżowaniem a linią zatrzymania dla samochodów. Kiedy auta zatrzymują się na czerwonym świetle, rowerzyści mogą je minąć i wjechać do śluzy, ustawiając się przed samochodami.

• Rowerzysta może wyprzedzać z prawej strony np. wolno jadące pojazdy lub stojące w korku z prawej strony.

Warto pamiętać:
• Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

• Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Kierującemu rowerem zabrania się:
• jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu - dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego,

• jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach,

• czepiania się innych pojazdów. W przypadku, gdy kierowca jednośladu korzysta z drogi dla rowerów i pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Szczególna ostrożność polega na poruszaniu się z niewielką prędkością, która umożliwia mu odpowiednio szybką reakcję w każdej sytuacji drogowej.

Pamiętajmy także, że kierujący rowerem może korzystać z jezdni. Wówczas ma on obowiązek stosować się do przepisów ruchu drogowego (jazda po prawej stronie jezdni). Dopuszczona jazda lewą stroną tylko w określonych przypadkach, tj. gdy opiekuje się dzieckiem w wieku do 10 lat.
Powrót na górę strony