Wiadomości

POROZMAWIAJMY O HEJCIE. KOLEJNE SPOTKANIE POLICJANTÓW Z MŁODZIEŻĄ

Data publikacji 13.03.2025

Hejt, czyli obrażanie, ośmieszanie czy poniżanie innych to jedna z form cyberprzemocy. Poczucie anonimowości w Internecie nasila takie zachowania. Ofiarą hejtu może paść każdy z użytkowników Internetu. Dlatego sztumscy policyjni spotykają się z uczniami szkół, aby rozmawiać i edukować w tym zakresie. O zjawisku przemocy w sieci wczoraj rozmawiali z młodzieżą sztumscy mundurowi.

Niewątpliwie hejt to zjawisko społeczne o ewidentnie negatywnym wydźwięku mogące przybierać różne formy. To nie tylko słowa, ale także memy, zmodyfikowane nagrania lub zdjęcia. Z uwagi na nieograniczony wręcz zasięg najbardziej popularnym sposobem rozpowszechniania hejtu jest sieć internetowa. Jak wynika z policyjnych statystyk ofiarami hejtu mogą paść indywidualne osoby, grupy osób, a nawet instytucje. Hejt zwany jest też mową nienawiści. Wyrasta z niewłaściwego przekonania, że każdy ma prawo do krytykowania bez poniesienia za to konsekwencji. Jednakże należy zauważyć, że konstruktywna krytyka nie jest hejtem, który ze swej istoty ma poniżać inną osobę. O ile jednak krytyka powinna być konstruktywna, co nie znaczy, że miła i przyjemna, o tyle hejt nastawiony jest przede wszystkim na poniżenie.

W ostatnich latach wiele uwagi poświęca się zjawisku hejtu, który stanowi ogromny problem w przestrzeni publicznej, a w wielu konkretnych sytuacjach jest przyczyną ludzkich tragedii. Świat obraźliwych, szydzących komentarzy dotyka nie tylko młodych ludzi ale zarówno osoby dorosłe.

Dlatego w tym obszarze podejmowane wszelkich działań profilaktycznych jest niezwykle ważne. Świadomość społeczna na temat tego, jakie konsekwencje może przynieść mowa nienawiści jest niezbędna, aby wspólnie przeciwdziałać krzywdzie drugiego człowieka. Wyśmiewają i szydzą słabi, wpierają i pomagają wielcy.

Spotkanie z uczniami Zespołu Szkól w Sztumie miało na celu przede wszystkim zachęcenie do wzajemnego szacunku, tolerancji, jak również bezinteresownego niesienia pomocy innym. Podczas spotkania min. dzielnicowy omówił, także rolę cyberprzestrzeni jako katalizatora, który potęguje działania związane z przemocą psychiczną. Policjanci wspomnieli, że w dzisiejszych czasach młodzież ma niezwykle łatwy dostęp do sieci społecznościowych, a tam możliwości wyśmiewania, hejtowania, czy rozpowszechniania kompromitujących materiałów, które niestety, często stają się narzędziem prześladowania. Co więcej, w większości przypadków młodzi ludzie nie są świadomi, że treści umieszczane w internecie nigdy nie znikają, co może mieć długofalowe i negatywne skutki.  Ważne, żeby młodzi użytkownicy Internetu mięli świadomość swoich praw i obowiązków. Pozorna anonimowość w sieci nie może być przyzwoleniem na cyberprzemocy.

Podczas spotkania policjanci korzystając z okazji, przybliżyli nastolatkom tajniki pracy policjantów.

 

 

 

Powrót na górę strony