BEZPIECZEŃSTWO BABCI I DZIADKA
Dzień babci i dziadka, to szczególny moment, w którym warto przypomnieć o bezpieczeństwie seniorów. W tych dniach wielu z nas będzie składać życzenia ukochanym babciom i dziadkom. Czego im życzyć w tym dniu? Tego, aby na co dzień byli bezpieczni.
Z okazji Dnia Babci i Dziadka sztumscy policjanci składają wszystkim babciom i dziadkom życzenia pomyślności w życiu, dużo zdrowia i uśmiechu na co dzień. W trosce o bezpieczeństwo seniorów policjanci przypominają zasadach bezpieczeństwa na drodze, o tym jak ważne są odblaski oraz co robić, by nie stać się ofiarą przestępstwa.
Dzień Babci i Dzień Dziadka to szczególne święta, o których nie zapominają zarówno dzieci, jak i dorośli. Często ich dobre serce i chęć niesienia pomocy wykorzystują przestępcy. Wielu seniorów nie daje się oszukać, jednak znaczna część starszych osób wciąż pada ofiarą przestępców. Dlatego oprócz pięknych życzeń i prezentów, podczas rodzinnych spotkań warto wspomnieć im o zagrożeniach, na jakie najczęściej są narażeni. Czujność i wiedza o sposobach działania oszustów pozwolą osobom starszym uchronić się przed utratą pieniędzy.
Uczulajmy swoje babcie i swoich dziadków, aby pod żadnym pozorem nie przekazywali pieniędzy osobom obcym. Nie ma znaczenia, za kogo oszuści się podają. Seniorze, kiedy w słuchawce słyszysz osobę, która podaje się za krewnego, policjanta czy prokuratora i prosi o pieniądze, to pod żadnym pozorem ich nie przekazuj.
Oszuści do realizacji swoich przestępczych planów, bezwzględnie wykorzystają życzliwość i empatię seniorów. Często starają się wywierać na potencjalnych ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji.
DROGI WNUCZKU PAMIĘTAJ!
Jednym z najlepszych prezentów, jakie możesz dać swoim ukochanym dziadkom, będą częste kontakty, poświęcony im czas i wspólne rozmowy o bezpieczeństwie, w tym związane z przyspieszeniem cyfrowym np. w zakresie nowoczesnych technologii.
DRODZY SENIORZY — BĄDŹCIE CZUJNI!
Jeśli jesteście świadkami niepokojących zdarzeń, zadzwońcie pod numer 112.
Korzystajcie również z KRAJOWEJ MAPY ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA.
Dzięki tej aplikacji przy pomocy komputera lub telefonu możecie w prosty i anonimowy sposób przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa. Zgłoszenia naniesione na mapę trafiają do policjantów, którzy bezpośrednio zajmują się rozwiązaniem wskazanego problemu.
Zawsze możecie także poprosić o pomoc swojego DZIELNICOWEGO!
Kontakt do dzielnicowego znajdziecie na stronach internetowych jednostek Policji
oraz w aplikacji MOJA KOMENDA.