SZTUMSCY POLICJANCI PRZYPOMINAJĄ O BEZPIECZEŃSTWIE PODCZAS WIZYT NA CMENTARZACH
Koniec października to czas kiedy na cmentarzach możemy zauważyć wzmożony ruch. Dlatego wybierając się na groby bliskich pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie i zachowajmy ostrożność kiedy jesteśmy pochłonięci porządkami.
Pomimo, że w okolicach nekropolii bezpieczeństwa pilnować będzie więcej policjantów, to w czasie pobytu na cmentarzu oraz w jego otoczeniu zadbajmy o siebie i swoje dzieci.
Przygotowując groby zmarłych pamiętajmy, aby na cmentarz zabierać tylko i wyłącznie przedmioty niezbędne do uprzątnięcia nagrobka. Niepotrzebne będą duże sumy pieniędzy, karty bankomatowe i inne cenne przedmioty. Nigdy nie noś numeru PIN razem z kartą płatniczą. W czasie porządkowania i strojenia grobów nie pozostawiaj torebek czy saszetek bez opieki, bo okazja czyni złodzieja. Jeśli to możliwe zapewnij sobie towarzystwo innej osoby, która w chwili gdy np. będziesz musiał wyrzucić śmieci, przypilnuje rzeczy. Ponadto w sytuacji gdy musisz odebrać telefon, po zakończonej rozmowie schowaj go do wewnętrznej kieszeni kurtki, czy też w innym bezpiecznym miejscu. Nigdy nie odkładaj telefonu na nagrobek lub ławkę.
Będąc na cmentarzu, zwracajmy uwagę na osoby w naszym otoczeniu. Jeśli ich zachowanie jest podejrzane, poinformujmy o tym pracowników cmentarza lub policję. Często znamy, choćby z widzenia osoby, które opiekują się sąsiednimi grobami. Jeśli spotkamy więc tam kogoś innego, zainteresujmy się tym. Możemy zawsze spytać, kim ta osoba jest. Jeśli wyjaśnimy powód naszego zainteresowania, nikt zapewne nie będzie miał nam tego za złe.
Aby dni zadumy i pamięci o zmarłych przebiegły spokojnie, apelujemy o zachowanie rozsądku, nie traćmy czujności i pamiętajmy o kilku zasadach bezpieczeństwa.
Aby ustrzec się przed niepotrzebnymi troskami:
- Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczone na zakupy pieniądze i trzymać je w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy na straganach przy cmentarzach nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie. Pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy w wewnętrznej kieszeni ubrania.
- Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Dobrze, gdyby ktoś ze znajomych lub rodziny mógł towarzyszyć nam na cmentarzu. Każda chwila nieuwagi może być okazją dla złodzieja.
- Wybierając się do nekropolii ze starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały. Pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.
- Jeżeli w okresie Wszystkich Świętych, zabieramy na cmentarz dzieci, zwracajmy na nie szczególną uwagę. Zadbajmy, aby dziecko posiadające telefon komórkowy pod hasłem ICE miało wpisany numer telefonu swego rodzica lub opiekuna. Małe dzieci wyposażmy w kartkę z danymi kontaktowymi do rodzica lub opiekuna. Uczmy też najmłodszych, że w sytuacjach „awaryjnych” zawsze mogą uzyskać pomoc od przedstawicieli służb mundurowych: policjanta, strażnika miejskiego, strażaka oraz harcerza.
- Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte. Widoczny laptop czy torebka mogą niestety stanowić okazję dla potencjalnego złodzieja. Pamiętajmy też gdzie pozostawiliśmy swój pojazd, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu.