ZNALAZŁ PIENIĄDZE I POWIADOMIŁ POLICJĘ
Postawą godną naśladowania wykazał się 13-letni Krzysztof Chodorowski i jego opiekun Piotr Madejski z Gdyni. Chłopiec znalazł przed podczas wycieczki w Sztumie 700 zł. Nie zastanawiał się ani chwili, natychmiast oddał gotówkę i powiadomił policję. Dzięki szlachetnemu zachowaniu młodzieńca pieniądze wrócą do właściciela.
Wczoraj około godziny 10.00 do sztumskiej komendy zadzwonił nauczyciel, który powiadomił, że jeden z uczestników dzisiejszej wycieczki w Sztumie znalazł pieniądze w kwocie 700 złotych. Bez wahania postanowił przekazać gotówkę policjantom, aby zwrócili ją osobie, do której należała.
Zachowanie 13-letniego Krzysztofa Chodorowskiego ucznia Szkoły Podstawowej nr 53 w Gdyni zasługuje na uznanie i pochwałę. Jednoczenie przypominamy, że gdy stajemy się posiadaczem znalezionej rzeczy, bez względu na to, czy ktoś ją zostawił, czy zgubił, musimy dołożyć wszelkich starań, by przedmiot powrócił do właściciela.
Zgodnie z Ustawą o rzeczach znalezionych:
Artykuł 4.1. Kto znalazł rzecz i zna osobę uprawnioną do jej odbioru oraz jej miejsce pobytu, niezwłocznie zawiadamia ją o znalezieniu rzeczy i wzywa do jej odbioru.
Artykuł 5. 1. Kto znalazł rzecz i nie zna osoby uprawnionej do jej odbioru lub nie zna jej miejsca pobytu, niezwłocznie zawiadamia o znalezieniu rzeczy starostę właściwego ze względu na miejsce zamieszkania znalazcy lub miejsce znalezienia rzeczy (właściwy starosta).
Artykuł 21. 1. W przypadku znalezienia pieniędzy właściwy starosta sporządza ich opis zawierający liczbę banknotów lub monet, a także ich waluty i nominały. Po sporządzeniu opisu właściwy starosta wpłaca znalezione pieniądze na rachunek bankowy sum depozytowych.
Niestety nie wszyscy podchodzą uczciwie i kierując się powiedzeniem „znalezione niekradzione” traktują znalezioną rzecz jak swoją własność. Pamiętajmy, że na zawiadomienie o znalezieniu rzeczy mamy dwa tygodnie, w przeciwnym razie popełniamy przestępstwo lub wykroczenie.
Artykuł 284 kodeksu karnego – Przywłaszczenie
§ 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4. Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.