Samowolne oddalenia nieletnich. Pomoc dla młodych ludzi w potrzebie
Policjanci każdego dnia odnotowują samowolne oddalenia dzieci i młodzieży z domów lub placówek opiekuńczych. Młodzież ucieka z różnych powodów takich jak problemy rodzinne, lub stres związany z nauką i oczekiwaniami rówieśniczymi. Wielu z nich poszukuje niezależności i samodzielności. Czasami młode osoby zmagają się z problemami emocjonalnymi, które prowadzą do desperackich kroków. Policjanci ostrzegają o konsekwencjach wynikających z samowolnych oddaleń dzieci i młodzieży oraz uświadamiają o li
Czy ucieczka z domu to ostateczność? Co grozi osobie przebywającej na samowolnym oddaleniu? Istnieje wiele instytucji, których celem jest pomoc dla młodzieży w trudnej sytuacji, które pomogą znaleźć rozwiązanie problemów. Niestety wielokrotne samowolne oddalenia skutkują konsekwencjami prawnymi, gdyż zgodnie z Ustawą z dnia 9 czerwca 2022 r. o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich wyczerpują znamiona demoralizacji, co rodzi późniejsze nieprzyjemne konsekwencje dla takich osób. Mogą nimi być środki wychowawcze np. nadzór kuratora lub umieszczenie w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym.
Młody człowieku!
W sytuacji kryzysowej nie pozostawaj sam. Ucieczka z domu nie jest rozwiązaniem. Warto szukać wsparcia i pomocy. Skorzystaj z dostępnych Telefonów Zaufania, również anonimowo.
116-1111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
800-121-212 Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
800-119-119 Telefon i Chat Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
Rodzicu!
Nie traktuj ucieczki z domu tylko jako przejawu złego zachowania. W takiej sytuacji należy niezwłocznie rozpocząć poszukiwania i zgłosić sprawę Policji. Ukrywanie lub pomijanie informacji o trudnej sytuacji osobistej może bardzo utrudnić poszukiwania, a nawet doprowadzić do tragedii. Telefon w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka 116 000.