Policjanci przypominają o noszeniu odblasków
Prawidłowa reakcja obywatela najprawdopodobniej pozwoliła uniknąć tragedii. Widząc pieszego siedzącego przy jezdni bez jakichkolwiek odblasków powiadomił policję. Obowiązek używania przez pieszych elementów odblaskowych regulują przepisy ruchu drogowego. Szczególnie gdy poruszamy się poza terenem zabudowanym. Policjanci apelują, by z nich korzystać, bo ratują życie.
Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego w porze jesiennej są piesi. Ciemne ubrania i nie oświetlona droga utrudniają oraz ograniczają widoczność. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego zależy nie tylko od prawidłowego zachowania się kierowców, ale także od nich samych.
Już w przedszkolu sztumscy policjanci prowadzą pogadanki z dziećmi i uczą je dlaczego warto nosić odblaski. Niestety sytuacja, która miała miejsce w piątek wieczorem pokazuje, że to osoby dorosłe należy edukować, gdyż częściej wykazują się brakiem wyobraźni i postępują w nieodpowiedzialny sposób.
Gdyby nie reakcja innego uczestnika ruchu drogowego, nie wiadomo jak skończyłby się ten dzień dla 37- letniego mieszkańca powiatu sztumskiego. Po godz. 19:00 oficer dyżurny sztumskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że drogą na trasie Dzierzgoń- Tywęzy siedzi przy jezdni mężczyzna, prawdopodobnie pijany i bez jakichkolwiek odblasków. Policjanci, którzy pojechali na wskazana trasę faktycznie napotkali mieszkańca gminy Dzierzgoń, który już poruszał się bez żadnych elementów odblaskowych. Mężczyzna w rozmowie z funkcjonariuszami oznajmił, że wraca do miejsca zamieszkania. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie zostanie ukarany mandatem karnym a z uwagi na stan upojenia alkoholowego trafił do policyjnej celi.
Obowiązek używania przez pieszych elementów odblaskowych regulują przepisy ruchu drogowego. Szczególnie gdy poruszamy się poza terenem zabudowanym. Sztumscy policjanci apelują, by z nich korzystać, bo ratują życie.
Za brak elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym można otrzymać mandat w kwocie od 20 do 100 złotych. Ale od kar znacznie ważniejsze jest bezpieczeństwo pieszych. Dlatego funkcjonariusze od lat namawiają do zakładania odbijających światło elementów. Chętnych do świecenia przykładem z roku na rok jest coraz więcej. Ciągle jednak zbyt mało.