Wiadomości

Spotkanie z przedszkolakami w ramach kampanii „Oklaski za odblaski”

Data publikacji 08.12.2022

W ramach kampanii „Oklaski za odblaski. Bezpieczne dzieci na drodze” sztumscy policjanci rozdawali elementy odblaskowe przedszkolakom w Sztumie. Kampania społeczna Fundacji Trefl kierowana jest nie tylko do dzieci w wieku przedszkolnym, ale także do ich opiekunów. Jej celem jest podniesienie świadomości najmłodszych w zakresie bezpieczeństwa na drodze i wykształcenie u nich dobrych nawyków takich jak m.in. noszenie odblasków. Patronat honorowy nad kampanią objął Komendant Wojewódzki Policji.

Pieszy to niechroniony uczestnik ruchu drogowego. Nie ma on takiej ochrony, jak kierujący czy pasażer samochodu, którzy zapinają pasy, gdy uderzenie jest amortyzowane przez poduszki powietrzne czy kurtyny. Właśnie dlatego piesi w sposób szczególny powinni zadbać o własne bezpieczeństwo. Można to zrobić w prosty sposób – korzystając z elementów odblaskowych, dzięki którym kierowcy będą nas mogli szybciej dostrzec i zareagować w odpowiedni sposób.

Wczoraj sztumscy policjanci spotkali się z przedszkolakami w ramach kampanii „Oklaski za Odblaski. Bezpieczne dzieci na drodze”. Spotkanie było przeprowadzone w ramach kampanii społecznej Fundacji Trefl, nad którą patronat honorowy objął Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku, a partnerami akcji są TVP ABC, Refloactive, Trefl SA. Sztumscy policjanci przypominają, że każdy pieszy, który porusza się drogą poza obszarem zabudowanym po zmierzchu, ma obowiązek używania elementów odblaskowych.

Odblaski powinny być nieodzownym elementem naszego ubioru podczas jesienno-zimowej aury, ponieważ nie sprzyja ona bezpieczeństwu na drodze. Zmrok panujący przez znaczną część dnia, opady atmosferyczne, mgła oraz osoby piesze ubrane najczęściej w ciemną odzież to często codzienny obraz ulic w powiecie sztumskim. Nawet niewielki element odblaskowy może znacznie poprawić naszą widoczność, a tym samym bezpieczeństwo na drodze. Ten „drobiazg” daje kierowcy szansę na zauważenie pieszego lub rowerzysty znaczenie szybciej niż w ciemnym ubiorze. Warto pamiętać, że pieszy bez odblasków w porze wieczorowo-nocnej, a także przy panujących obecnie złych warunkach atmosferycznych jest widoczny dla kierowcy zaledwie z około 30 metrów. Droga hamowania pojazdu jadącego z prędkością 100 kilometrów na godzinę wynosi 60-75 metrów. To daje mu niecałą sekundę na reakcję i próbę ominięcia. Ten czas jest najczęściej niewystarczający i może wtedy dojść do tragedii. Piesi muszą zatem zadbać o swoje bezpieczeństwo. Korzystając z odblasków dają oni szansę osobie kierującej pojazdem na zauważenie ich nawet z 200 metrów. Chociaż obowiązujące przepisy nakładają na pieszych obowiązek używania elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym, to warto także zaopatrzyć się w nie, przemieszczając się po ulicach miast czy wsi.

To samo dotyczy rowerzystów oraz osób korzystających z hulajnóg, których przybywa na drogach. Pomimo obowiązkowego oświetlenia w barwie białej i czerwonej, dodatkowy element odblaskowy na ubraniu będzie działał na plus w kontekście widoczności. Piesi oraz rowerzyści to niechronieni użytkownicy dróg, którzy w kontakcie z pojazdem mają bardzo małe szanse na wyjście ze zdarzenia bez szwanku. Warto więc robić wszystko, aby „świecić przykładem” i czuć się bezpiecznie na drodze. Bądź widoczny – bądź bezpieczny. Noś odblaski!


 

Powrót na górę strony