Trwa sezon grzewczy. Zadbajmy o własne bezpieczeństwo
Sezon grzewczy w pełni. Niskie temperatury powodują, że chętniej korzystamy z różnego rodzaju pieców, piecyków, podgrzewaczy i innych urządzeń grzewczych. Ich eksploatacja często powoduje zagrożenia pożarem. Zagrożenia te, wynikają jednak najczęściej nie z samych urządzeń, a ich niewłaściwego użytkowania oraz nieznajomości lub nieprzestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy także o regularnym przeprowadzaniu kontroli technicznych przewodów kominowych, instalacji gazowych itp.
Problem z czadem narasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy dogrzewamy się, paląc w kominkach czy piecach. Zaczadzenia przeważnie wynikają z niewiedzy, a sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste. Tak naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne.
Pamiętajmy, aby dbać o drożność przewodów kominowych i nie zaklejać przewodów wentylacyjnych. Niedostateczna wymiana powietrza w pomieszczeniu może spowodować zatrucie się tym związkiem chemicznym, który w zależności od stężenia może doprowadzić do zatrucia organizmu, co skutkuje bólami głowy, wymiotami, a w poważniejszych przypadkach śpiączką, a nawet zgonem. Należy także w ciągu dnia wietrzyć mieszkanie.
Bardzo ważne jest abyśmy zawsze przed sezonem grzewczym poddali kontroli urządzenia, którymi ogrzewamy mieszkanie. Do sprawdzenia pieca gazowego oraz instalacji gazowej należy wezwać specjalistę. To samo dotyczy sprawdzenia przez kominiarza, czy w kominach spalinowych, dymowych i wentylacyjnych jest dostateczny ciąg powietrza i czy spaliny nie wracają do naszego mieszkania.
Jeżeli nie mamy specjalistycznych uprawnień, nie wykonujmy samodzielnych przeróbek oraz napraw urządzeń grzewczych. Prace konserwacyjne powinien wykonać specjalista z odpowiednimi uprawnieniami. Nie używajmy także urządzeń, które nie posiadają atestu.
Pamiętajmy, aby nie pozostawiać bez opieki włączonej kuchenki gazowej, czy też piekarnika. Przypilnujmy dzieci, aby nie bawiły się pokrętłami w tych urządzeniach. W przypadku gorszego samopoczucia wywołanego prawdopodobnym podtruciem tlenkiem węgla niezwłocznie udajmy się do lekarza.
Jak zachować się, gdy ktoś zatruje się czadem?
-
Otwórz okna - zapewnij dopływ świeżego powietrza.
-
Wyłącz urządzenia grzewcze.
-
Wynieś poszkodowanego w bezpieczne miejsce.
-
Wezwij służby ratownicze – tel. 112