Zachowaj bezpieczeństwo podczas upałów i nad wodą
Przez Polskę przechodzi fala upałów. Ciepłe dni sprzyjają spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Woda, nawet ta pozornie najspokojniejsza, w jednej chwili może stać się niebezpiecznym, groźnym żywiołem, dlatego tak ważne są zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą. Policjanci przypominają o konieczności zachowywania podstawowych zasad ostrożności i rozwagi oraz ostrzegają, że taka pogoda jest bardzo niebezpieczna, zwłaszcza dla dzieci, seniorów i zwierząt.
Policja apeluje, by unikać długiego przebywania na słońcu, szczególnie w godzinach południowych (10–15) oraz, o ile to możliwe, przebywać w cieniu. Funkcjonariusze przypominają, że upały są szczególnie niebezpieczne dla ludzi i zwierząt zostawionych w zamkniętych pojazdach. Metalowa karoseria oraz szkło sprawiają, że każdy samochód bardzo szybko się nagrzewa. Wystarczy kilkanaście minut, by w środku auta temperatura wzrosła do poziomu, który może zagrażać ludzkiemu zdrowiu. Dzieci i zwierzęta mogą być wówczas narażone na przegrzanie, a nawet śmierć.
Podczas upałów zwróćmy uwagę, czy w naszym otoczeniu ktoś nie potrzebuje pomocy: dziecko lub zwierzę pozostawione w zamkniętym samochodzie, czy człowiek, który zasłabł na skutek wysokiej temperatury powietrza. W takiej sytuacji poinformujmy natychmiast odpowiednie służby, dzwoniąc na alarmowy numer 112.
Funkcjonariusze proszą też, by nie zostawiać w pojazdach materiałów łatwopalnych takich jak kanistry z benzyną, czy butle gazowe oraz radzą jak w taką pogodę dobrze przygotować się do jazdy samochodem.
Zwracamy się też z apelem, by kierowcy, którzy wybierają się w daleką podróż zawsze zabierali ze sobą odpowiednią ilość płynów. W samochodzie powinna być butelka wody, dzięki temu jeśli znajdziemy się w korku lub zepsuje nam się klimatyzacja lub samochód, woda może pomóc w uzupełnieniu płynów w organizmie. Jednocześnie zaznaczają, że taka pogoda często stwarza złudne wrażenie większego bezpieczeństwa podczas jazdy. Dlatego podczas upalnych dni kierowcy powinni zachowywać uwagę i nie przekraczać prędkości.
Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR-u. Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy. Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli. Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo - nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo a nawet śmierć - może zdarzyć się, ze natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem Do wody nigdy nie wchodzimy będąc pod wpływem alkoholu. Jak pokazują statystyki, najwięcej utonięć i wypadków nad wodą dotyczy właśnie osób znajdujących się pod wpływem alkoholu. Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne" - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka. Odpoczywając nad wodą pamiętamy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.
Szczególną opieką otaczamy dzieci. Pamiętamy o zaopatrzeniu ich w sprzęt umożliwiający bezpieczne korzystanie z wody. Stale obserwujemy osoby małoletnie tak aby nie doszło do ich niekontrolowanego oddalenia się od brzegu lub wypłynięcia na zbyt dużą głębokość.
Gdy potrzebna pomoc - jeśli podczas odpoczynku nad wodą zauważymy, że ktoś tonie nie stoimy bezczynnie tylko niezwłocznie udzielamy pomocy. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie przeprowadzić czynności ratunkowych lub podjęcie ich zagrażałoby naszemu bezpieczeństwu czym prędzej zawiadamiamy wykwalifikowane służby.
Wypoczywając nad wodą dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. W razie zagrożenia należy pomoc.